Termin konsultacji minął!

Pokaż, że ten las jest dla Ciebie ważny – zanim go wytną!

Mapa Polski

Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Dojlidy

Termin konsultacji tego projektu już minął.

Kochasz lasy i chcesz je chronić przed nadmierną eksploatacją? To świetny moment, żeby się zaangażować i zabrać głos!

Lasy Państwowe rozpoczęły konsultacje społeczne dotyczące Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Dojlidy. Można wziąć w nich udział wysyłając swoje postulaty mailem. Im więcej takich maili tym głos obywateli będzie głośniejszy!

Pomożemy Ci opracować Twoje uwagi. Fundacja Lasy i Obywatele przygotowała listę postulatów, którymi możesz się inspirować i z nich skorzystać.

Na niebiesko zaznaczyliśmy obszar objęty konsultacjami

Jak mogę się zaangażować?

Przejrzyj nasze propozycje postulatów, wybierz te tematy, które są dla Ciebie najważniejsze, dopisz własne uwagi, a my automatycznie wygenerujemy Twój wniosek. Wyślij go mailem do Lasów Państwowych – szybko, łatwo i bez specjalistycznej wiedzy!

Najczęściej zadawane pytania

Czy muszę mieć specjalistyczną wiedzę, żeby wysłać wniosek?

Nie, narzędzie zostało stworzone tak, aby każdy mógł w łatwy sposób wziąć udział w konsultacjach. Ekspertki i eksperci przygotowali postulaty, z których możesz wybrać te, które najbardziej Ci odpowiadają. Oprócz tego możesz dopisać do nich swoje własne pomysły i argumenty.

Czy mój głos ma realny wpływ na decyzje Lasów Państwowych?

Tak! Im więcej osób weźmie udział w konsultacjach, tym większa szansa na uwzględnienie społecznych postulatów. Lasy Państwowe muszą przeanalizować każdy wniosek.

Jakie postulaty najlepiej wybrać, żeby mój wniosek był skuteczny?

Najlepiej wybrać postulaty, które są logiczne, dobrze uzasadnione i zgodne z Twoimi przekonaniami. Narzędzie podpowiada postulaty przygotowane przez osoby o eksperckiej wiedzy przyrodniczej, ale warto dopisać do nich też swoje własne pomysły. Napisz np. gdzie lubisz spacerować, który fragment lasu ma duże znaczenie historyczne, lub kulturowe i jest ważny dla lokalnej społeczności.

Na jakim etapie są konsultacje i ile mam czasu na wysłanie wniosku?

Lasy Państwowe rozpoczęły prace nad Planem Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa Giżycko na lata 2027-2036. Na tym etapie można składać wnioski ze swoimi postulatami o to, co w tym dokumencie powinno się znaleźć. Konsultacje społeczne trwają do końca dnia 18 kwietnia 2025r.

Co to jest Plan Urządzenia Lasu?

Plan Urządzenia Lasu (PUL) to 10-letni dokument określający zasady gospodarki leśnej, obejmujący inwentaryzację zasobów, ochronę przyrody oraz plan cięć i odnowień. Tworzony dla lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe, uwzględnia również gospodarkę łowiecką i użytkowanie lasu. PUL jest zatwierdzany przez Ministra Klimatu i Środowiska i podlega konsultacjom społecznym.

Czy Lasy Państwowe są zobowiązane do odpowiedzi na mój wniosek?

Lasy Państwowe muszą przeanalizować wszystkie wnioski i wyjaśnić, dlaczego postanawiają je uwzględnić, lub odrzucić. Jeśli wpłynął do nich uwagi o podobnej treści, mogą odnieść się do nich zbiorczo.

Czy przygotowanie wniosku będzie bardzo czasochłonne?

Nie, przygotowaliśmy narzędzie, w którym w łatwy sposób przejrzysz i wybierzesz postulaty przygotowane przez ekspertki i ekspertów. Na podstawie Twoich wyborów przygotujemy gotowe pismo. Wystarczy, że na koniec prześlesz je na skrzynkę mailową Lasów Państwowych.

Czy moje dane osobowe będą gdzieś publicznie udostępnione?

Nie, Twoje dane nie będą publicznie dostępne. Są one wykorzystywane przez fundację Lasy i Obywatele w celu przetworzenia wniosku i dalszej komunikacji z Tobą na temat postępu konsultacji społecznych.

Razem budujemy społeczność, która ma realny wpływ na politykę leśną

Konsultacje społeczne organizowane są przez Lasy Państwowe. Ta strona i analiza Planu Urządzenia Lasu zostały natomiast przygotowane przez Fundację Lasy i Obywatele.

W ramach naszej misji wspieramy bowiem lokalne społeczności, które chcą zaangażować się we współdecydowanie o swoich lasach.

Termin konsultacji tego projektu już minął.